Дастин Пориер против Мајкл Чендлер на УФЦ 281

Борбата во лесна категорија меѓу Дастин Пориер и Мајкл Чендлер е официјална.

Тие се на борбената карта на настанот УФЦ 281 на 12 ноември во Медисон сквер гарден, Њујорк. Ова го јави ЕСПН. Веќе неколку месеци се зборува за оваа средба, која сега е факт.

Пориер има скор од 28-7-1 во ММА и е поранешен привремен шампион на УФЦ. Последен пат загуби во меч за титулата од Чарлс Оливеира кон крајот на 2021 година. Овој пораз ја прекина неговата серија од 3 последователни победи. Дастин заврши 21 од своите средби и беше завршен 5 пати.

Чендлер има скор од 23-7 во ММА. Во последната борба, во мај оваа година, силно го нокаутира Тони Фергусон. Така ја прекина серијата од 2 порази во УФЦ. Мајкл е поранешен шампион во Белатор и се бореше за титулата на УФЦ во мај 2021 година.

Тој беше поразен со нокаут од Чарлс Оливеира. Чендлер заврши 18 од неговите борби и беше нокаутиран 4 пати.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО