Дастин Пориер: Ќе го добијам Хабиб Нурмагомедов

27

Привремениот шампион во лесна категорија Дастин Пориер (25-5 ММА, 17-4 УФЦ) верува дека ќе му го нанесе првиот ММА пораз на неспорниот шампион Хабиб Нурмагомедов (27-0 ММА, 11-0 УФЦ) за две недели на УФЦ 242 во Абу Даби и да ги обедини титулите.

Се уште ниту еден борец не се нашол за да ја реши сложената загатка од Дагестан, но „Дијамантот“ е уверен дека има сè што е потребно за да се запише во историјата со ваква победа. Дастин верува во победа, но сè уште не може да одлучи – нокаут или завршница:

„Сè уште се прашувам. Се чувствувам како да можам да го предизвикам Хабиб, но имам друго чувство, а тоа е нокаут. Не знам како ќе се случи, но дефинитивно ќе победам со нокаут или со завршница. Ќе го добијам Хабиб Нурмагомедов. Ќе дадам се од себе за да бидам најдобар борец и човек. Морам да дадам се од себе во кафезот на 7 септември.

Разбирам дека треба да дадам се од себе за да го победам. Ќе направам нешто што никој друг не го направил и тоа е историја. На пат сум да направам историја. Се разбира, неговата борба е голема опасност. Не сакам ова момче да биде над мене и да добива рунди.

Имаме само 5 рунди и не можам да го оставам на мене затоа што ќе биде тешко да се победи. Не сум грижам за неговите соборувања. Морам да го повредам. Морам да останам подалеку од мрежата и од подот и да ја водам борбата.

Ќе го поразам Кабиб, а потоа ќе разговараме за иднината. Се бориме за иднината, но и за пари. Имам шанса да направам нешто што никој не го сторил. Го прифаќам ова, возбуден сум и сакам да го постигнам. Сакам да ги обединам појасите и да направам приказна“.

View this post on Instagram

Diaries with @mmajunkiedotcom

A post shared by Dustin Poirier (@dustinpoirier) on