Дана Вајт за Адесања: Ќе заврши со ММА ако продолжи со испадите!

Извршниот директор на УФЦ, Дaна Вајт, ги кажа размислувањата за неодамнешното апсење и обвиненијата за возење во алкохолизирана состојба против неговиот врвен борец, Израел Адесања.

Пред тоа овој месец, Адесања претрпе шокантен пораз од Шон Стрикленд на главниот настан на УФЦ 293, губејќи ја титулата во средна категорија на УФЦ. Сега се чини дека „Стилбендер“ бил фатен како вози во алкохолизирана состојба само неколку недели пред борбата во Австралија.

Пред суодт се изјасни за виновен, надевајќи се дека казната нема да биде премногу строга. Ова доведе до широко распространети шпекулации за менталната состојба на Адесања пред толку важна борба за титулата.

Во едно неодамнешно интервју Дана Вајт ги кажа своите размислувања за ситуацијата.

„Лоши одлуки, човеку. Без разлика колку пијачки сте испиле – ако пиете, не возете. Лесно е да се добие Убер (такси компанија), но ако имате пари колку овој човек, ангажирајте возач.

Некој нека вози или земе Убер или што и да е. Донесе лоша одлука. Фала му на Бога, никој не беше повреден. Тој или некој друг. Знаете што велам за грешките. Она што е важно е како ќе се справите со нив откако ќе им дозволите.

Се надеваме дека ова е еднократна грешка за него, и тој никогаш повеќе нема да го направи тоа. Бидејќи во спротивно, ова може да биде неговиот крај“, изјави Вајт за медиумите.

Се чини дека ова е клучен момент во кариерата на Израел Адесања. Некои веруваат дека ќе се издигне и ќе ја врати титулата, додека други се загрижени дека ова може да биде почеток на крајот за него.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Israel Adesanya (@stylebender)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО