Чаел Сонен го прогласи Александар Волкановски за најстрашен борец во УФЦ

Александар Волкановски се докажа како еден од најголемите борци на сите времиња.

„Алекс Волкановски е најстрашниот борец во историјата на УФЦ“, рече Сонен на својот канал на Јутјуб. „Ова не е само мислење, јас го гледам, никој не го предизвикува. Откако ќе го поминеме ова, би сакале ли да ми кажете некој што го предизвикува Волк? Ова е навистина неверојатна работа. Дојде до таму што Волкановски вика момци со кои мора да се бори. Никогаш не сме биле на оваа позиција. Ова никогаш не се случило. Колку и да е одлична кариерата на Џон Џонс, можам постојано да мислам на луѓе кои го предизвикувале“.

Единствениот пораз на Волкановски во УФЦ дојде претходно оваа година кога се обиде да стане шампион во две категории. Волкановски не можеше да се справи со Ислам Махачев, губејќи со контроверзна едногласна одлука во Австралија. Волкановски се надева дека во одреден момент ќе има можност за реванш со Махачев, но засега има намера да биде максимално активен во својата категорија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО