Бронза за Мимоза Стаменсковска на Светскиот кик бокс куп во Будимпешта

Мимоза Стаменковска од КБК Шампион освои бронзен медла во кикк лјат на Светскиот кик бокс куп во Будимпешта, Унгарија“ во сениорска конкуренција до 60 килограми.

Стаменковска ја победи Унгарката Миклош, но во полуфиналето е поразена од Германката Стефани Кемпер.

Ледон Рамадани, Исмаил Туркер и Иван Кукуновски се пласираа на петото место во кик лајт.

„Со оглед на големата конкуренција и подготвеност на нашите натпреварувачи тие остварија голем успех, а ова е големо искуство за нив и од голема корист“, велат од Шампион.

Резултати:
-6о кг сениори
Мимоза Стаменковска ја победи Александра Миклош (Унгарија)
полуфинале
Мимоза Стаменковска загуби од Стефани Кепмер (Германија)

-47 кг постари кадети
Ледон Рамадани загуби од Давид Наги (Унгарија)
-28 кг млади кадети
Туркер Исмаил – Даниел Стојан (Моладавија) 0-3
Иван Кукуновски – Андриј Винцерски (Украина) 0-3

Ipon.mk

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО