Борбата меѓу Мајк Тајсон и Џејк Пол во јули е откажана, чекаме нов датум

Борбата меѓу Џејк Пол и Мајк Тајсон нема да се одржи на 20 јули на стадионот AT&T во Арлингтон, Тексас. Мечот со кој Јутјубер стана професионален боксер против поранешниот неприкосновен шампион во тешка категорија е одложен поради медицински причини.

На 26 мај, кога „Железниот Мајк“ летал од Мајами за Лос Анџелес, дошло до итна медицинска помош. По инцидентот неговиот претставник изјави дека „најопасниот човек на планетата“ имал борба со чир, но „одлично се снаоѓа“.

МВП денеска објави дека Мајк Тајсон добил совет да прави минимален до лесен тренинг во следните неколку недели поради неговиот чир. После тоа ќе може да се врати на полн тренинг без ограничувања.

Тајсон (50-6, 44 нокаути) ќе зачекори во рингот како професионален боксер за прв пат по 19 години. На 30 јуни поранешниот неприкосновен шампион во тешка категорија полни 58 години. И покрај речиси 31-годишната разлика во возраста, што предизвика повици дека е премногу стар за да се бори, боксерот роден во Бруклин вети дека ќе приреди шоу и ќе го нокаутира својот 27-годишен ривал.

„Сакам да им се заблагодарам на моите фанови ширум светот за поддршката и разбирањето во овој период“, изјави Мајк Тајсон. „За жал, поради тоа што мојот чир растеше, лекарот ме советуваше да го олеснам мојот тренинг неколку недели за да се одморам и закрепнам. Генерално, моето тело е во подобра форма отколку што беше од 1990-тите. минатиот век, а јас наскоро ќе се вратам на мојот целосен распоред за тренинзи“.

„Џејк Пол, ова можеби ти купи малку време, но на крајот сепак ќе бидеш нокаутиран и ќе бидеш засекогаш надвор од боксот. Го ценам трпението на сите и едвај чекам да приредам незаборавен настап подоцна оваа година”.

Џејк Пол (9-1, 6 КО) изјави дека нема проблем да ја одложи борбата. Родениот во Кливленд, Охајо, рече дека сака да се соочи со Мајк Тајсон во „својата најдобра форма“.

„Целосно го поддржувам одложувањето на настанот за Мајк Тајсон да нема оправдување на борбената вечер“, рече Џејк Пол. „Моите фанови знаат дека не сакам да се соочам со Ајрон Мајк во ништо друго освен во неговата најдобра форма, но не прават грешка – кога тој ќе влезе во рингот со мене, ќе бидам подготвен да ја извојувам својата победа со сензационална завршница.

Пол против Тајсон ќе биде меч за векови и ветувам дека ќе дадам се од себе за овој меч еднаш во животот“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mike Tyson (@miketyson)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО