Борачите ги добија противниците на ЕП во Пловдив

Македонските борачи ги добија противниците на Европското првенство за млади сениори (У-23) во Пловдив, Бугарија.

Ова е убава шанса за нашите борачи да се борат за медал, бидејќи на Салихаси, Алили, Ефтимов и Фејзулаху и треба победа за да се пласираат во полуфиналето.

Борбите почнуваат утре.

Европското првенство за У-23:

-57 кг Аид Салихаси – Тофиг Алијев (Азербејџан)/ Хорст Лер (Греманија) ¼ финале
-61 кг Бесир Алили – Ендрио Авдили (Албанија) ¼ финале
-70 кг Фати Вејсели – Виктор Воиновиќ (Србија) квал.
-92 кг Реџеп Хајдари – Фејзулах Актурк (Турција) квал.
-97 кг Столе Ефтимов – Јоханес Мајер (Германија) ¼ финале
-125 кг Увејс Фејзулаху – Адил Мисричи (Турција)/ Георги Љубомиров (Бугарија) ¼ финале

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО