Бокс Мани Пакјао доби понуда за меч против легендарен британски боксер

Мани Пакијао се уште е баран. Филипинската боксерска легенда во текот на кариерата се бореше со многу познати борци, но еден недостасува на неговата листа – Амир Кан.

Тие направија неколку рунди додека тренираа во салата „Вајлдкард“ на Фреди Роуч, но вистинска борба меѓу двајцата никогаш не се случи и покрај тоа што и двајцата беа во полусредна категорија.

Пакијао (62-8-2, 39 КО) ја имаше последна борба во полусредна категорија во август 2021 година кога загуби од Јорденис Угас, а оттогаш официјално не се пензионира.

Филипинецот ја истакна желбата да се врати, но и да настапи на Олимписките игри следната година во Париз. Следниот потег на Мани се уште не е познат, но британскиот боксер му кажал дека би бил многу среќен да влезе во рингот со него.

„Многу се зборува, но малку е направено. Има интерес од двете страни. Тимот на Мани сака меч, а Саудијците со задоволство би го договориле. Тоа би бил одличен настан. Борбата со Мани дефинитивно би ме мотивирала. Мислам дека би бил совршен“, изјави Амир Кан и додаде:

„Спариравме многу, знаеме многу еден за друг. Мојата последна борба против Кел не беше најдобрата борба за завршување на мојата кариера. Се чувствувам како да сум многу подобар од тоа“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО