Боб Арум потврди дека Васил Ломаченко се уште преговора за борба против Џервонта Дејвис

Украинскиот светски шампион во три категории, Васил Ломаченко, пристигнува во САД оваа недела за да се сретне со претседателот на Топ ранг Боб Арум и менаџерот Егис Климас за неговата следна борба.

Имено, претставници на ИБФ шампионот Ломаченко (18-3, 12 КО) и колегата Џервонта Дејвис (30-0, 28 КО), кој моментално е сопственик на појасот на ВБА во лесна категорија, се ангажирани во преговори за борбата до крајот на годината.

Ломаченко повеќе од пет години бара средба против Дејвис.

Во средината на мај, украинскиот боксер апсолутно доминираше против Џорџ Камбосос Јуниор на настанот во Перт и стигна до 18-тата победа во кариерата со прекин во 11-тата рунда.

Пред неколку недели Тенк го нокаутира Френк Мартин во осмата рунда на настан во Лас Вегас и најави можна борба против Лома.

„Можам да потврдам дека Ломаченко наскоро ќе пристигне во САД за да разговара за мечот против Тенк“, изјави Боб Арум.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО