Блахович: Џонс нема да се врати затоа што се плаши да не загуби

Поранешниот шампион на УФЦ во полутешка категорија Јан Блахович е сигурен дека Џон Џонс нема да се врати во октагонот бидејќи се плаши од пораз. Тие пред неколку години се договориле да се борат, но тоа никогаш не се случило тоа. Џонс ја ослободи титулата за да брка деби во тешка категорија.

„Не верувам дека Џон Џонс се враќа. Мислам дека толку се плаши од пораз што ќе направи се за да не се врати. Имаше време кога доминираше во дивизијата, но помладите момци почнаа да го стигнуваат.

Во последно време му беше тешко во битките. Со Рејес, тоа беше изедначена борба. Сите што се бореа со него беа се поблиску до победата. Само чувствуваше дека не може повеќе да биде толку добар.

Можеби наскоро ќе дојде време кога Џонс ќе биде запрен“, рече Блахович за Мидл изи.

Џонс ја водеше последната борба во февруари 2020 година и го победи Доминик Рејес.

Се шпекулира дека Џонс сака да се бори во декември, но УФЦ не може да се договори со Стипе Миочиќ. Така, Џон најверојатно ќе дебитира во тешка категорија во 2023 година, веројатно против Френсис Нгану.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО