Били Џо Сандерс зборува за крај на кариерата

Поранешниот двократен светски шампион Били Џо Сандерс прв пат се сретна со новинарите откако загуби во мечот од ВБЦ и ВБА шампион во средна категорија Сол Алварез – Канело. Во оваа борба Британецот се здоби со сериозна повреда – скршеница на празнината на окото, но сега е одморен и подготвен да размисли дали да ја продолжи кариерата.

„Се оддалечив малку од сето ова, долго размислував и уживав во комуникацијата со децата. Се оперирав, имав скршеница на орбиталната коска на три места. Ставија плочки, сега сум како Терминатор. „Веднаш штом се вратив дома, поминав некое време со моето семејство, без бокс и се чувствував добро“, рече Сандерс.

„На крајот на краиштата, имам 31 година, ако не сакам повеќе да работам и сакам да се одморам, можам да си го дозволам тоа“, рече Сандерс.

„Вака треба да биде. Поминав многу време во боксот и спортот ми беше многу убаво. Морам да размислувам и да ги проценам опциите, бидејќи самото влегување во рингот нема да го нахрани семејство. Бидејќи по ваквите битки е многу тешко да се најде одговор на прашањето – каде понатаму? Ќе разговарам со татко ми затоа што неговото мислење е многу важно. Искрено, во овој разговор, мислењето на татко ми ќе биде поважно од моето“, рече Британецот.

„Ова е еден од случаите кога шансите се исти. Мислам дека можев да направам уште една или две борби, но тие треба да бидат вистинските битки. Ако рече: „Остави го сине, не се враќај“, тогаш најверојатно ќе го сторам тоа“, рече Сандерс.

„Многу луѓе ми рекоа: „Тој добро боксира, мислевме дека водиш со една рунда. Но, тој е првокласен борец и ме удри првокласно, па затоа морам да му го вратам долгот. Бев во слични ситуации и го направив ова со моите ривали и тие ми покажаа почит, морам истото да му го направам и на Канело. Тој е многу добар борец“, заврши поранешниот шампион.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО