Белград пак ќе биде домаќин Светско првенство во борење

Белград втора година по ред ќе биде домаќин на Светското првенство во борење. Имено, Светската боречка организација (UWW/ ОСБ) имаше три понуди на маса, а покрај Србија, своја кандидатура поднесоа и Азербејџан и Турција.

Но, со оглед на одличната организација на светскиот саем во септември и многуте пофалби кои стигнаа од сите страни, комитетот уште еднаш го награди Белград.

Светското првенство ќе се одржи повторно во септември следната година.
Домаќин на СП во борење во 2023 година требаше да биде Русија, но поради суспензијата беа лишени од домаќинство.

На првенството ќе бидат избрани 90 норми за учество на Олимписките игри кои во 2024 година ќе се одржат во Париз.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО