Ариел Хелвани: УФЦ сака Едвардс-Чимаев да го предводи УФЦ 300

Познатиот новинар Ариел Хелвани откри дека УФЦ сака Леон Едвардс и Хамзат Чимаев да бидат насловни на годишнината од УФЦ 300 во април во Лас Вегас. Во моментов сите фанови и медиуми чекаат да видат кој ќе биде во главната борба на гала вечерта. За жал, Дана Вајт и неговите луѓе допрва треба да објават информации за очекуваниот главен настан.

Хелвани тврди дека Едвардс-Чимаев е најдобриот избор на УФЦ за наслов на УФЦ 300. Проблемот е што Чимаев не може да се бори во САД бидејќи очигледно нема виза. Се разговара за повеќе опции, а во друга е вклучен Чимаев. Може да го видиме и Дрикус ду Плесис против Чимаев, доколку се разбира Хамзат добие виза.

Ако тоа не се случи, тогаш УФЦ размислува за Ду Плесис против Адесања или Едвардс против Белал Мухамед. Не е тајна дека Мухамед не привлекува никакви гледања и е премногу досаден. Малку е веројатно дека УФЦ ќе ја искористи шансата за него како главен настан. Чимаев и Едвардс требаше да се пресметаат пред неколку години, но нивната средба двапати пропадна.

До денес, Леон е шампион во полусредна категорија. Ова е категоријата од која Дана Вајт го избрка Чеченецот затоа што не успеа на мерењето за борбата со Нејт Дијаз. Чимаев е меѓу најголемите ѕвезди на УФЦ, но пријателството со Рамзан Кадиров го чинеше американска виза.

Останува да видиме како ќе се развиваат работите околу него и неговото евентуално појавување на УФЦ 300.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО