Анатоли Малихин го откажа Де Ридер и стана троен шампион во ОНЕ

Вчера во Лусаил (Катар) се одржа турнирот ОНЕ 166.

Во главната борба Русинот Анатоли Малихин и Холанѓанецот Рајнер де Ридер се бореа за шампионскиот појас на организацијата во средна категорија. Минатиот јуни Анатоли го заврши Арџан Булар и стана двоен шампион на промоцијата. Малихин сега ја освои третата титула во трета категорија, поставувајќи уникатно достигнување. Де Ридер беше поразен со ТКО во третата рунда.

Со победата Малихин го зголеми скорот на 14-0 во ММА и стана првиот трикратен шампион во историјата на ОНЕ. Тој забележа втора последователна нокаут победа над Де Ридер за да го освои вториот појас. Рение беше двократен шампион, но во 2022 година Малихин му ја одзеде титулата во полутешка категорија. Де Ридер сега има скор од 16-2 во ММА.

Во коглавната борба Танг Каи ја одбрани титулата во перо категорија. Тој го нокаутира Тан Ли, кој беше привремен шампион на дивизијата.

Резултати ОНЕ 166:

Анатолиј Малихин го победи Рајнер де Ридер со ТКО Р3, 1:16
Танг Каи го совлада Тан Ле со ТКО 3, 4:48
Џошуа Пасио го совлада Џеред Брукс со дисквалификација Р1, 0:56
Амир Алиакбари го совлада Арјан Булар со дисквалификација 3, 4:15
Мехди Затут со одлука го победи Зухајр Ал Кахтани
Владимир Кузмин со одлука го победи Зафер Сајик
Клебер Соуса го победи Осама Алмарваи со сабјм Р1, 5:31
Али Салдоев го совлада Закарија Ел Џамари со КО Р2, 0:51
Шинџи Сузуки со одлука го победи Хан Зи Хао
Кеито Јамакита го победи Џереми Миадо со завршница Р1, 4:04

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ONE Championship (@onechampionship)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО