Алпај Демиров ќе жали, имаше сигурна победа на ЕП за јуниори, но…

 

Алпај Демиров ќе жали многу што добиенaта борба ја загуби на мелерозен начин на Европското првенство во бокс за јуниори во Анапа – Русија. Демиров загуби од Русланс Залис од Литванија со прекин на докторот.

Како што вели селекторот Петар Чурлиновски во првата рунда бил подобар од противникот, а во втората тргнал силно во напад и ја имал борбата во свои раце.

Во првата рунда Алпај беше надмоќен и имаше предност. Во втората тргна силно во напад и веќе го совладуваше противникот, прашање на време беше дали ќе падне во оваа рунда или во наредната, но му прокрвари носот. Судијата ја прекина борбата, докторот дозволи да продолжи и кога веќе го газеше противникот пак прокрвари носот, така што лекарот не му дозволи да ја продолжи борбата. Вистинска штета, бидејќи имавме сигурна победа. Сега ни останува уште една шанса – Адрија Аземи во сабота се бори во четвртфиналето и ако победи ќе го освои најмалку бронзениот медал“, изјави Чурлиновски за Ipon.mk.

Вчера Елес Асанов загуби на поени од Давид Кин.

Европско првенство за јуниори:

 -52 кг Елес Асанов пораз на поени Давид Кин (Шкотска) – 19 боксери, 1/8 финале

-63 кг Алпај Демиров пораз со прекин од докторот Русланс Залис (Литванија) – 22 боксери, 1/8 финале

+80 кг Адријан Аземи – Тимур Авудијан (Русија)/Вилјам Хоув (Англија) – 15 боксери, ¼ финале (13 октомври, 13 часот)

Ipon.mk

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО