Александар Усик на интересен начин го избра најголемиот тешкаш на сите времиња (ВИДЕО)

Остануваат само уште неколку дена до еден од најголемите боксерски натпревари во последните неколку децении. На 18 мај во Саудиска Арабија ќе се одржи борба за обединување на шампионските појаси во тешка категорија меѓу Aлександaр Усик и Тајсон Фјури.

Настанот во Кингдом арената ќе го води пресметка меѓу двајца непоразени тешкаши, а победникот ќе стане апсолутен шампион во тешката дивизија, за прв пат по 1999 година и Ленокс Луис.

Усик пред мечот ги рангираше најдобрите боксери во тешка категорија во интересен избор на Дејли мејл. Имено, Украинецот мораше да го избере подобриот од двајцата понудени боксери, а серијата заврши со него.

Видеото започнува со потенцијална борба меѓу Дионтеј Вајлдер и Дилиен Вајт, а потоа во изборот влегуваат Френк Бруно, Дерек Чисора, Мајк Тајсон, Жилеј Жан, Тајсон Фјури, Ентони Џошуа, Џо Фрејзер, Ленокс Луис, Џорџ Форман, Владимир Кличко. ..

На крајот противник доби и Усик, а украинскиот борец без многу размислување го избра победникот. Најголемата тешка категорија на сите времиња е изборот на Усик – Мухамед Али! Погледнете го видеото:

https://twitter.com/MailSport/status/1790385126733492412

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО