Адријан и Ружди Рустемовски останаа на бронзи, Мамутовски и Хани ќе се борат за злато на Балканското првенство

Денеска во полуфиналните средби на Балканско првенство во Рамницу Валцеа, Романија, Адријан и Ружди Рустемовски се поразени.

Адријан Рустемовски загуби од Даниел Гарлеану од Романија со 0-5,  Ружди со прекин во втората рунда од Гркот Николос Каливијакис.

Така, Бајрам Мамутовски кој вчера извојува победа над Јон Плинга од Молдавија и Ери Хани, кој директно се пласира во финалето, ќе се борат за златни медали. Адријан и Ружди Рустемовски освоија бронзени медали.

Балканско првенство:

48 кг Бајрам Мамутовски – Јон Плинга (Молдавија) 5-0
Финале
48 кг Бајрам Мамутовски – Неарчос Константинудис (Грција)

54 кг Адријан Рустемовски – Даниел Гарлеану (Романија) 0-5
60 кг Ружди Рустемовски – Николос Каливијакис (Грција) 0-5 ТКО Р2

86 кг Ери Хани – Драгош Бадеа (Романија) финале

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО