Адам Бориц во најтешкиот испит во кариерата го совлада Мадс Барнел

Унгарскиот борец Адам Бориц изгледаше одлично во една од најтешките борби во неговата кариера. Кид е во главната борба на Белатор 276 настанот во Сент Луис со едногласна одлука на судиите го победи Мадс Барнел.

Во една фантастична борба и двајцата имаа свои моменти, но одличното познавање на мај тај вештините на Адам му даде бод предност кај судиите против Барнел кој повеќе се потпираше на боксот.

За Унгарецот тоа беше 18 победа во кариерата (со еден пораз) и четврта во низа по која побара да се бори за шампион во лесна категорија.

Но, шампионот А.Џ.Мекки прво има реванш против Патрисио Фреир, а нивната борба е на 15 април на настанот Белатор 277.

Во борбата за титулата Фил Дејвис доминираше против Јулиус Анликас и стигна до 24 победи во кариерата.

За Мистер Вондерфул ова е втора победа во низа и седма во последните девет борби, а двата порази во тој период ги претрпе од шампионот во полутешка категорија на Белатор, Вадим Немков.

Џони Еблен го совлада Џон Салтер со едногласна одлука на судиите, како и Гаџи Рабаданов во пресметката против Џеј Џеј Вилсон.

Белатор 276 резултати:
Адам Бориц – Мадс Барнел – едногласна одлука (49–46, 50–45, 49–46)
Фил Дејвис – Јулиус Англикас – едногласна одлука (30-27, 30-27, 30-27)
Џони Еблен – Џон Салтер – едногласна одлука (30-27, 30-27, 30-27)
Гаџи Рабаданов – Џеј Џеј Вилсон – едногласна одлука (30-27, 29-28, 29-28)

Воведни борби:
Алекс Полици – Хозе Аугусто – завршница (давење од позади), Р3 0:49
Ромеро Котон – Фреди Сандовал – ТКО, Р1 (1:39)
Дијана Авсарагова – Кира Батара – едногласна одлука (30-27, 30-27, 30-27)
Коди Лоу – Џејмс Адкок – КО, Р1 (1:17)
Роман Фаралдо – Келвин Рејфорд – ТКО, Р1 (0:44)
Џордан Хауард – Тревор Вард – ТКО, Р2 (3:24)
Нико Алкараз – Стентон Кечерсајд – завр. (заклучување), Р2 (2:00)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО