А.Емелијаненко: Пијаниците велат дека сум пијаница!

Рускиот ММА борец Александар Емелијаненко (28-9) тврди дека повеќе не пие алкохол, дури ни на празници како неговиот роденден.

Покрај настапите во кафезот, Александар е познат и по дивите пијанки. Емелијаненко беше вмешан во неколку скандали во последниве години, па дури понекогаш одеше и во затвор. Пиел до несвест, а потоа правел проблеми низ Русија.

Алкохолот бил причина Рамзан Кадиров да го избрка од неговиот борбен клуб во Чеченија. Александар им ветил дека нема да пие, но се криел од Чеченците и продолжил да пие. Но, сега тој е друга личност, или така тврди.

„Не се менувам. Секогаш го имам овој начин на живот. Престанав да пијам затоа што жена ми ми забрани. Детството заврши. Животот е поделен на детство, младост и адолесценција. Па, сега ми заврши детството.

Младоста започна. Сега треба да работиме. Престанав да пијам и почнав да вежбам. Сфатив дека алкохолот и спортот се некомпатибилни. Сега живеам во теретана.

Ништо не се случило. Едноставно не можеме да се родиме мудри и да ги разбереме сите најдлабоки тајни на животот. Тоа доаѓа со искуството. Понекогаш луѓето велат: „Учи од грешките на другите“.

Но, додека не стапнеш на истото весло десет пати, ќе одиш по истиот пат. Најважно е да ги препознаете и последователно да ги исправите грешките.

Многумина од вас зборуваат лошо за мене, ме нарекуваат алкохоличар, иако тие самите не го испуштаат шишето. За некои од нив стана нормално да пијат пиво и алкохол секој ден.

Пиев еднаш на 6 месеци и ми рекоа дека сум пијаница. Сега престанав да пијам. Се откажав од алкохол.

Роденден ми беше, но ништо не испив, не ни славев. Последен пат славев роденден кога имав 16 години“, изјави Емелијаненко за медиумите во Русија.

Емелијаненко треба да се бори со Вјачеслав Дацик (14-16) на 24 септември на турнирот во хардкор бокс. Борбата ќе биде според правилата на боксот. На 19 септември ќе се одржи прес-конференција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО