Македонија со двајца финалсити 3. Јуниорски куп на нациите

Ајхан Озмен  и Адирја Аземи обезебедија финале на на 3.Јуниорски национален куп во Врбас-Србија.

Ајхан Озмен (-66 кг) во полуфиналето салвеше против Себастијан Трендафир од Романија со 4-1, Адријан Аземи (+80 кг) беше подобар од Алија Месиќ (БиХ) со прекин.

Ајхан во финалето ќе се бори против Султан Бабаханов од Казахстан, а Адријан Аземи  со Гупта Вишал од Индија. Третиот наш репрезентативец Илхан Озмен (-60 кг) загуби со тесен резултат од 2-3 од Русинот Максим Шумов кој е трократен државен првак на Русија и има преку 190 меча во кариерата.

Ipon.mk

print