20 руски борци на УФЦ одбија интервју за Си-Ен-Ен

20 руски борци кои учествуваат во УФЦ одбија да бидат интервјуирани од Си Ен Ен, објави прес-службата на ресурсот.

Конкретно, Си-Ен-Ен се интересираше за прашањето за застапеноста на муслиманските борци од Русија, кои и покрај политичката ситуација продолжуваат да се борат во најмоќната организација во светот. Тие сакаа да зборуваат и за односот на борците со лидерот на Чеченската Република Рамзан Кадиров, кој е под санкции на САД.

„Има многу големи борачи во Јужен Кавказ, а тоа е претежно муслиманско подрачје кое ги привлекува земјите од Блискиот Исток и Заливот. И тоа е регионот на кој УФЦ се фокусира…од финансиски причини“, рече аналитичарот Џон Неш, цитиран од Си Ен Ен.

УФЦ одби да коментира за Си Ен Ен за континуираната вклученост на руските борци во нивните гала вечери. УФЦ како компанија категорично негира дека има врска со чеченскиот лидер. Очигледно Си-Ен-Ен сакаше Русите да зборуваат против Кадиров. Очекувано, никој не се согласи да учествува во нивната игра.

Хамзат Чимаев е еден од најблиските до Кадиров. Чеченскиот лидер го посетија и Магомед Анкалаев и Ислам Махачев.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Khamzat Chimaev (@khamzat_chimaev)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО