14 медали за македонските граплери на „АДЦЦ Монтенегро опен 2021″

На силниот Меѓународен турнир во граплинг „АДЦЦ Монтенегро опен 2021″ македонските натпреварувачи постигнаа голем успех освоија 8 златни медали, 4 сребрени и 2 бронзени.

Македонските натпреварувачи предводени од селекторот Ивица Алекосвки, само 12-мина, го зазедоа третото место во клупско натпревање од вкупно 25 тима и високото 3-то место како репрезентација.

„Во тешки услови за подоготовки и редовни тренинзи нашите репрезентативци повторно не представија на високо ниво“, вели Алексовски.

Златни медали освоија:
1.Даниела Алексовска
2.Михаил Поповиќ
3.Томи Блажевски
4.Анџела Стамкова
5.Ева Илиевска (категорија и апсолутна)
6.Никола Младенов
7.Стефан Пецевски

Сребрени медали освоија:
1.Стефан Пецевски (апсолутна)
2.Марко Петровски
3.Матеј Симоновски
4.Ива Спиридоновска

Бронзени медали освоија:
1.Вања Милевски
2.Марко Трајановски

Сите членови се дел од најтрофејниот македонски клуб за Бразилска џиу џицу „Д Стронгест”.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО