Ислам Махачев со амбициозен план за три борби во 2024 година

Дагестанскиот борец и шампион на УФЦ во лесна категорија Ислам Махачев има намера да одржи три борби во 2024 година. Борбениот спортист успешно ја одбрани својата титула неодамна против Александар Волкановски. Дагестанецот до денес го бранеше појасот само против Волкановски, откако во многу поспорна борба со месеци пред тоа Ислам повторно се соочи со Австралиецот со македонско потекло и успеа да победи на картичките на судиите.

Прашањата околу плановите на Махачев за наредната година се поврзани не само со потенцијалните противници, туку и со тоа како борецот ќе ја одржи оптималната физичка форма со оглед на верскиот празник на муслиманите Рамазан. Рамазан започнува на 10 март и трае до 9 април, а во тој период се пости до зајдисонце и многу муслимански спортисти не тренираат. Сепак, за руски информативен канал Махачев ги кажа плановите за тоа како мисли да ги води своите борби и тренинзи, без тоа да го спречи строго да ја почитува традицијата на Рамазан.

„Планирам да се борам пред Рамазан. Го известив УФЦ дека сум подготвен да се борам пред него, би сакал да имам три борби во 2024 година. Ќе тренирам максимално за да ја задржам формата и ќе чекам сигнал од раководството на компанијата“, рече тој.

Ислам веќе подолго време е на стартната линија и чека борба. По првата победа против Волкановски на почетокот на 2023 година тој сакаше да се бори налето, но му беше кажано да почека до октомври и настанот на организацијата во Дубаи.

Прашањето околу идните противници на шампионот сè уште останува отворено. Можноста за реванш со поранешниот шампион во лесна категорија, Чарлс Оливеира, несомнено ќе биде врвен приоритет на организаторите на УФЦ, откако борбата пропадна поради повредата на Бразилецот, а како замена во последен момент скокна Волкановски.

https://twitter.com/P4P_islam_/status/1727186778841555101?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1727186778841555101%7Ctwgr%5E1d5f2da20b2c900a0fa241b733556ed8ce2dee4b%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fboec.bg%2Fmma%2Fislam-maxachev-s-ambiciozen-plan-za-tri-bitki-prez-2024-a-godina%2F

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО