Жорж Сент Пјер и Џон Џонс влегоа во Куќата на славните на УФЦ (ВИДЕО)

198

Лас Вегас беше домаќин на церемонијата за прием во Куќата на славните на УФЦ минатата година, која не се одржа поради пандемијата.

Меѓу лауреатите беа Жорж Сент Пјер, Џон Џонс, Александар Густафсон, Кевин Рендлеман…

Легендарниот канадски ММА борец Жорж Сент Пјер влезе во Куќата на славните и стана седмиот член на избраното друштво. Канаѓанецот така се приклучи на Форест Грифин, Б.Ј. Пен, Урија Фабер, Ронда Русеј, Мајкл Биспинг и Рашад Еванс.

https://twitter.com/ufc/status/1441270309278027780?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1441270309278027780%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.croring.com%2Fmma%2Fgeorges-st-pierre-i-jon-jones-usli-u-ufc-ovu-kucu-slavnih%2F

Наградата наменета за борец кој направи многу за популаризација на ММА спортот отиде во рацете на Кевин Рендлеман.

Американскиот борец почина на почетокот на 2016 година на 44 -годишна возраст. Наградата ја примија неговата сопруга и синот.

Досега, шест легендарни борби беа вклучени во Куќата на славните, а оваа година честа му припадна на првиот судир меѓу Џон Џонс и Александар Густафсон.

Шведскиот борец не беше на церемонијата, но Боунс се појави на сцената и одржа говор. Тоа беше првото воведување на Џонс во Куќата на славните, а најважното доаѓа кога ќе ја заврши кариерата.

Легендарниот вработен во УФЦ, Марк Ратнер, доби награда за луѓе кои се заслужни за развојот на спортот надвор од локацијата.

И Дастин Пориер ја доби наградата „Заедница Форест Грифин“, која се доделува за посебен придонес во заедницата.