Жилберт Барнс: Немам трпение да се борам со Хамзат Чимаев

110

Жилберт Барнс едвај чека да се бори со ѕвездата во подем во полусредна категорија Хамзат Чимаев. Нешто подоцна овој месец, Барнс ќе се бори за титулата со Камару Усман на УФЦ 258 во Лас Вегас. Тој има шанса да стане шампион во категоријата, а потоа ќе почека да види што ќе направи Чимаев во неговата борба со Леон Едвардс.

Хамзат и Леон ќе се борат во март, а победникот ќе се доближи до појасот во категоријата. Во моментов нема познати претенденти, но тоа може да се промени за еден месец. Чимаев привлече големо внимание во УФЦ и стана фаворит на Дана Вајт по победите во три борби за 66 дена.

Постојат борци на кои не им се допаѓа тоа што УФЦ сериозно го турка Чимаев, но тоа не е проблем за Дурињо. Тој сака што побрзо да влезе во кафезот со Чимаев за да го тестира.

„Мислам дека многу добро се вклопувам со Хамзат Чимаев. Едвај чекам да се борам со него во октагонот. Тој е еден од оние борци со кои навистина сакам да се борам.

Сакам да се натпреварувам во борба, да се нишам, да ја видам неговата борба. Сакам да видам на кое ниво е во овие работи. Сакам да разменувам удари, да се борам и да се натпреварувам во борбата“, вели Барнс.