УФЦ 187: Кормиер, Вајдман и Арловски со шампионски титули! (ВИДЕО)

237

UFC 187

ММА настанот УФЦ 187 што се одржа денеси вклучуваше неколку долгоочекувани средби кои не ги разочараа навивачите. 

Андреј Арловски го направи многу посилно учеството на УФЦ, победувајќи го првата рунда Тревис Браун. Средбата започна со атрактивен удар со нога на Беларусинот, кој го зашемети Браун. Тој беше проследен и со силен удар со рака, по кој Браун повторно успеа да преживее, но Арловски продложи агресивно да напаѓа и по размената нанеколку тешки удари судијата го прекина мечот.

Доналд Кероне, исто така, започна со удари со нога против Џон Макдеси, кој возврати со удари во телото. И двајцата разменуваа удари, додека во втората рунда Кероне го засили темпото и нанесе многу удари, кои завршија со удар со клено. Макдеси продолжи да казнува со удари во телото на Кероне, но „Каубојот“ зададе удар со нога во главата, кој се покажа како финален за средбата, принудувајќи го судијата да интервенира.

Крис Вајдман успешно ја одбрани титулата. И тој почна со удар со нога во телото на Витор Белфорт. Уште на почетокот се виде дека Американецот ќе биде напаѓачот на средбата, но и Белфорт не отстапи, бомбардирајќи го со удари. Вајдман беше притиснат кон кафезот, при што беше казнет од Белфортt, но успеа да се заштити од сериозни повреди.

 Кога двајцата беа разделени од кафезот, Вјадман зададе лесен тејкдаун. Речиси, веднаш премина во маунт, каде започна да доминира, бомбардирајќи го Бразилецот со удари, додека судијата не интервенираше да  јапрекине средбата кон третата минута од натпреварот.

Главниот настан беше средбата за титулата во полутешката категорија меѓу Даниел Кормиер и Ентони Џонсон. И овој дуел започна со убав удар со нога во телото на Кормиер. Имаше и не намерно боцкање во окото на Џонсон, но мечот продолжи. „Rumble“ нанесе силен удар со десната рака, кој го испрати Кормиер на подот. Џонскон се обиде да продолжи со тешките удари, но Кормиер успеа да го собори. Малку потоа, темпото се забави и Кормиер го притисна противникот во клинч.

Втората рунда започна со силни удари со нога во телото на Кормиер, но поранешниот борач повторно влезе во оклинч и го собори Џонсон. Имаше обид за кимура , како и неколку нанесени лактии целосна контрола од страна на Кормиер.

Во третата рунда Џонсон очигледно беше изморен. Тој започна со силен удар и искуство за тејкдаун, кој речиси беше успешен, но Кормиер направи контранапад и го фати од зад грб. Поранешниот претендент за титулата успеа да нанесе неколку удари, потоа успеа да фати Џонсон во rear naked choke и оттаму да забележи победа.

Еве сите резултати од УФЦ 187: 

Daniel Cormier го победи Anthony Johnson со клуч (rear-naked choke) – Round 3, 2:39

Chris Weidman го победи Vitor Belfort со TKO – Round 1, 2:53

Donald Cerrone го победи John Makdessi со TKO – Round 2, 4:44

Andrei Arlovski го победи Travis Browne со TKO – Round 1, 4:41

Joseph Benavidez го победи John Moraga со судиска одлука (30-27, 30-27, 30-27) – Round 3, 5:00

John Dodson го победи Zach Makovsky со судиска одлука (29-28, 29-28, 29-28) – Round 3, 5:00

Dong Hyun Kim го победи Josh Burkman со клуч (arm-triangle choke) – Round 3, 2:13

Rafael Natal го победи Uriah Hall со судиска одлука (29-28, 28-29, 29-28) – Round 3, 5:00

Colby Covington го победи Mike Pyle со судиска одлука(30-27, 29-28, 30-27) – Round 3, 5:00

Islam Makhachev го победи Leo Kuntz со клуч (rear-naked choke) – Round 2, 2:38

Justin Scoggins го победи Josh Sampo со судиска одлука (30-27, 30-27, 30-27) – Round 3, 5:00