Тони Јока подобар од Хрватот Филип Хрговиќ во полуфиналето на ОИ

220

toni Joka Filip Hrgovik

Филип Хрговиќ во полуфиналето на олимпискиот турнир во тешка категорија се бореше против 24-годишниот врсник Тони Јока.

На крајот, актуелниот светски шампион го победи на хрватскиот боксер со поделена одлука на сдуиите (29-28, 28-29, 29-28). Хрватот го освои бронзениот медал.

Тони Јока во финалето на олимпискиот турнир во тешка категорија ќе се бори против Џо Џојс.

Французинот и го посакуваше 30-годишниот Британец во финалето, но Џојс со едногласна одлука на судиите го победи Казахстанецот Ивана Дичко, кој го освои бронзениот медал втор пат по ред.

За злато во полусредна категорија ќе се борат Фазлидин Гаибназаров и Лоренцо Колазо Сотомајор

Кубанецот кој настапува за Азербејџан во полуфиналето со 3-0 го победи Германецот Артем Харутјунјан, додека Узбекистанецот Гаибназаров го совлада Русинот Виталиј Дунајцев.

Во финалето на мува категорија ќе се борат Шахобидин Зоиров од Узбекистан и Русинот Миша Алоијан. Зоиров во категоријата до 52 килограми во полуфиналето го елиминира Сегунда Јоел Финола од Венецуела, додека Алоијан со судиска одлука беше подобар од кинескиот боксер Жиан Гуан Ксуа

.