Таткото на Хорхе Масвидал е обвинет за обид за убиство

Хорхе Масвидал постариот, татко на пензионираниот борец на УФЦ, Хорхе Масвидал, е обвинет за обид за убиство од втор степен со огнено оружје по пукање во резиденцијата на неговиот син.

Масвидал постариот (67) беше приведен од властите во петокот во 01:33 часот и во овој момент останува во притвор. Полицијата во Мајами даде изјави за ММА Фајтинг дека инцидентот се случил во дом сопственост на Масвидал.

Како последица на овој инцидент, едно лице било застрелано во горните екстремитети пред да биде пренесено на лекување во локалната болница, но е во стабилна состојба. Стрелецот, чиј идентитет првично не беше објавен, беше уапсен од властите.

Според полицијата, Масвидал не бил присутен во моментот на инцидентот, ниту пак бил вклучен во пукањето. Налогот за апсење до кој дојде ТМЗ покажува дека Масвидал постариот бил во домот на синот кога влегол во вербална расправија со маж по име Луис Леончини.

Леончини го идентификувал Масвидал постариот како човекот кој пукал во него откако расправијата станала насилна и тој се здобил со прострелни рани на двете раце. Масвидал постариот бил уапсен, а полицијата подоцна пронашла револвер со калибар 0,38 во кујнски кабинет во домот.

Обвиненијата за обид за убиство од втор степен на Флорида се со потенцијална казна до 15 години затвор, како и парични казни до 10.000 долари. Тој не го коментираше пукањето во неговиот дом.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО