Тајсон Фјури се потсмева на снимката од тренингот на Нгану: Брус Ли и Мухамед Али можат да те тренираат, ќе бидеш нокаутиран!

Во десеттиот месец конечно го очекуваме враќањето на поранешниот шампион на УФЦ, Френсис Нгану. Секако, ова е негово боксерско деби против Тајсон Фјури во Саудиска Арабија и ќе биде голема работа за него со оглед на тоа што никогаш досега не се натпреварувал во професионален бокс.

За тренер Нгану го ангажираше и легендарниот Мајк Тајсон, но прашање е колку тоа ќе му помогне. Нгану на Твитер објави видео на кое тренира со легендарниот Тајсон, но Фјури изгледа ни малку не е импресиониран. Синоќа „Кралот на Ромите“ на својот Твитер профил се потсмеваше со Нгану:

„Добро е да се види дека напорно тренираш, Френсис, но и ти треба тоа! Не е важно дали те тренира Мајк Тајсон, Мухамед Али или Брус Ли, ќе бидеш нокаутиран во Велика Британија!”, напиша Фјури и реагираше на видеото.

Мајк Тајсон напиша и дека Нгану тренира за да го шокира светот, иако се чини дека малкумина го сфаќаат тоа сериозно. Нгану нема боксерско искуство и во првиот меч веднаш ќе оди против шампионот на ВБЦ во тешка категорија, а најголемото прашање е колку всушност ќе биде конкурентен овој меч.

Можеме само да се надеваме дека ќе биде конкурентен бидејќи Фјури ги минува своите најдобри борбени години на ваков меч. Од друга страна, оваа година требаше да видиме меч за апсолутен шампион меѓу него и Усик, но изгледа Фјури не го сакаше тој меч. Сепак, добрата работа е што нема да биде изложба како што првично беше најавено, па можеби ќе видиме добар нокаут од едната страна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО