Сент Пјер: Во улична борба го претпочитам Нгану пред Бас Рутен

ММА легендата Жорж Сент Пјер повеќе би сакал да се бори со Френсис Нгану отколку со Бас Рутен во улична борба. Рутен е поранешен УФЦ шампион во тешка категорија и поранешен шампион на Кинг од панчрејс. Има скор од 28-4-1 во ММА и се повлече од ММА во серија од 21 последователна победа.

Бас победи на 25 средби со звршница, 11 со нокаут и 14 со принуда. Во кариерата не загубил со нокаут, а во 1999 година се повлече од ММА по серија тешки повреди.

7 години подоцна Рутен се врати и имаше една борба. Го победи Рубен Виљареал со нокаут. Тоа му беше последна борба во ММА. 56-годишниот ветеран од Холандија е познат по тепачките низ баровите ширум светот.

„Во улична борба повеќе би сакал да се борам со Френсис Нгану отколку да се борам со Бас Рутен. Нема судија на улица, има поттикнувач и тој е другиот.

Најдоброто нешто во животот за улични тепачки е да не бидеш поттикнувач, бидејќи тогаш го имаш елементот на изненадување“, рече Жорж Сент Пјер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО