Ракиќ чека операција, па ги откри деталите за повредата: Блахович само така можеше да ме победи

Александар Ракиќ се повреди на средбата против Јан Блачович на настанот на УФЦ во Лас Вегас минатиот викенд.

На почетокот на третата рунда не му издржа коленото, па едноставно седна на подот со болна гримаса на лицето, а судијата ја прекина борбата.

Српски борец со австриски пасош ги скинал предните вкрстени лигаменти на десното колено и мора да оди на операција.

На тој меч Ракиќ имаше добри шанси да избори место во борбата за титулата.

Вака сега ја чека операцијата, па му претстои малку подолга пауза.

Александар во текот на кариерата двапати го повреди левото колено и добро знае колку време е потребно за да се санира ваквата повреда.

„Наскоро ќе одам на операција, а потоа ќе започне рехабилитацијата. Сакам што побрзо да се вратам, да истепам некого и да го освојам појасот“, рече Александар Ракиќ и продолжи:

„По последниот меч сфатив дека еден ден ќе бидам шампион, а тоа ми го кажа Јан Блахович. Со почит, само така можеше да ме победи таа вечер“.

Српскиот борец повтори дека истата повреда се случила на подготовките, три недели пред борбата.

„Бев во фантастична форма, а подготовките беа многу добри. Но, три недели пред борбата разменив „калф удари“ за време на спарингот. Знаев дека Јан е добар во тоа и го вежбав тоа. Го удрив партнерот, а тој ме удри мене. Во еден момент удрив малку посилно и премногу ја испружив ногата. Чувствував дека нешто се случи во моето колено, но не обрнав многу внимание“,- изјави Александар Ракиќ и додаде:

„По него почнав да се спарингувам против тешкаш, борач од 120 килограми. Во четвртиот круг почувствував дека коленото повеќе не ми е толку стабилно. Не се чувствував добро и имаше нешто чудно во движењата. Потоа спаринг партнерот почна со демолирањето, јас го одбранив рушењето и коленото испадна. Завршивме со спаринг. Физиотерапевтот веднаш ми го прегледа коленото и ми изгледаше добро, иако ме болеше. Не се спрингував неколку дена и набрзо се чувствував многу подобро. Верував дека не е ништо. Докторот ми рече дека во текот на тренинг морало да дојде до „пукање“, бидејќи тоа не би се случило на средбата“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО