Рајан Бадер ја одбрани титулата на Белатор (ВИДЕО)

87

Рајан Бадер (24-5) прв пат ја бранеше титулата шампион на Белоратор во полутешка категорија.

Во втората борба 34-годишниот Американец во Универзитетскиот парк во Пенсилванија со технички нокуат во втората рунда го победи Линтон Васел (18-6).

Во првиот меч по губењето на шампионскиот појас од Бадер, Фил Дејвис (18-4-1) со едногласна одлука го совлада претходно непоразениот Бразилец Лео Лејт (10-1) во неговото деби.

Трикратниот шампион во борење на NCAA, Ед Рут, гоподобри својот скор на 4-0 нокаутирајќи го во втората рунда на Крис Демпси (11-6).

Белатор 186:
Рајан Бадер – Линтон Васел (ТКО, Р2)
Илима Макфарлане – Емили Дакот (сабмишн, армбар, Р5)
Фил Дејвис – Лео Лејте преку (едногласна одлука на судиите, 30-27, 30-27, 30-27)
Ед Рут – Крис Демпси (КО, Р2)
Саад Авад – Зак Фримен (ТКО, Р1)

https://youtu.be/ytUzmB-5zdc

.