Прохаска смета дека Џамахал Хил не заслужил да се бори за појасот

Поранешниот шампион на УФЦ во полутешка категорија Гловер Тешеира ќе се обиде да ја врати титулата во јануари на настанот во Рио де Жанеиро, а противник ќе му биде американскиот борец Џамахал Хил.

Донеодамнешниот шампион Јиржи Прохаска го повреди рамото пред неколку недели и мораше да го откаже реваншот против Тешеира.

Тој го ослободи шампионскиот појас за кој се бореа Јан Блахович и Магомед Анкалаев, но тој меч заврши нерешено.

Тешеира сега доби шанса да се бори за титулата, а Прохаска смета дека неговиот противник не заслужил да се бори за титулата.

„Хил Џамахал не заслужи да се бори за шампионскиот појас, но верувам дека ќе биде добар меч. Одлично е што Гловер ќе се бори во Рио, пред своите навивачи“, изјави Јиржи Прохаска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО