Прохаска дебитираше со тежок нокаут над Оездемир (ВИДЕО)

93

Поранешниот шампион на Ризин во лесна категорија, Јиржи Прохаска дебитираше со наокут во УФЦ. 27-годишниот борец од Чех го совлада кафезот со поранешниот предизвикувач за титулата Волкан Озедемир во главниот меч на прелиминарните борби на УФЦ 251 во Абу Даби.

Првиот рунда беше исклучително интересна со размена на тешки удари од обете страни. Прохаска не престана да се забавува и не покажа почит кон силата на Оездемир, што се покажа како фатално. Во оваа рунда Волкан успеа да го затресе, но Јиржи се опорави и продолжи со борбата. Во принцип, изедначена рунда во која двајцата имаа свои моменти. Во втората рунда Јиржи притисна и го здрма Оездемир со удар во главата.

Прохаска задава директ и аперкат, а Волкан е во неволја. Јиржи забележува лев директ па десно кроше, со што тешко го нокаутира противникот.

Со оваа победа, Јиржи влегува во серија од 11 последователни победи, од кои 10 со нокаут. Тој рече дека цели на титулата и сака да се бори повторно што е можно поскоро. За Оездемир ова е крај на серијата од две последователни победи.

УФЦ 251 резултати:
Камару Усман – Хорхе Масвидал со едногласна одлука
Александар Волкановски – Макс Холовеј со поделена одлука
Петр Јан – Хозе Алдо со ТКО, (Р5, 3:24)
Роуз Намахунас – Џесика Андраде со поделена одлука
Аманда Рибас – Пејџ ван Зант со завршница (лост на рака) (Р1, 2:21)

Воведни борби:
Јиржи Прохаска – Волкан Оездемир со КО (Р2, 0:49)
Муслим Салихов – Елисеу Залески со поделена одлука (30-27, 29-28, 28-29)
Макван Амирхани – Дани Хенри со завршница (анаконда гушење) (Р1, 3:15)
Леонардо Сантос – Роман Богатов со едногласна одлука (29-26 x3)
Марцин Тибура – Максим Гришин со едногласна одлука (30-27 x2, 30-26)
Раулијан Паива – Жалгас Жумагулов со едногласна одлука (29-28 x3)
Керол Роса – Ванеса Мело со едногласна одлука (30-26 x2, 30-27)
Дејви Грант – Мартин Ден со КО (Р3, 2:38)