Продолжува сагата – ИБФ го спречува Јока за меч со Хрговиќ

Ќе има ли боксер да се соочи со Филип Харговиќ за прв предизвикувач на ИБФ за светската титула во тешка категорија? Ова е доведено во прашање во равенката која во последниот месец стана вистинска сага.

Откако Луис Ортиз и Џозеф Паркер постојано одбиваа да влезат во рингот против Хрватот, сега Тони Јока се покажа дека не може да го стори тоа. Причината? Мартин Баколе одбива да го ослободи од потпишаниот договор.

Олимпискиот шампион и Конгоанецот требаше да боксираат на 15 јануари во Париз. Поради пандемијата и ограничувањата во Франција средбата пропадна. Според клаузула во договорот, сепак, тоа значи промена на датумот, а не откажување на гала вечерта.

Во ваква ситуација ИБФ излезе со став дека Јока не може да влезе во преговори со Харговиќ за битка меѓу нив, што би било своевиден реванш од полуфиналето на Игрите во Рио де Жанеиро во 2016 година.

Така, на дневен ред е поглед на друго име на списокот на федерацијата за пресметки со Хрватот. Во овој случај тоа е Џо Џојс. Сепак, Британецот е предизвикувач број 1 на ВБО и не е многу сигурно дека ќе сака да ја ризикува оваа титула за да стане еден од ИБФ. Затоа што поразот од Харговиќ ќе му го одземе правото. За Хрватот таквиот развој на настаните би бил како „два зајаци со еден куршум“.

Допрва ќе дознаеме каде повторно ќе дува ветер во оваа сага. Доколку Џојс ја одбие битката, следен на листата е Агит Кабајел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО