Претседателката на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ: Браво Стипе Миочиќ! Честитки за победата и наградата!

89

До Стипе Миочиќ, сега е официјално најуспешен во историјата на УФЦ, сè уште му престигнуваат честитки за спектакуларната победа во саботата на УФЦ 220 во Бостон. По Американско-хрватскиот борец по пет рунди исцрпувачка војна многу убедливо го совлада Камерунецот Френсис Нгану со едногласна одлука за судиите.

Со оваа победа „Пожарникар“ стана најдобриот тешкаш во историјата на елитната промоција која трае 25 години, со оглед на тоа дека е единствениот што досега три пати ја одбранил титулата во кралската категорија.

На овој величествен успех му честиташе и хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ. Таа го прими Миочиќ во 2016 година, кога Стипе беше на промотивната турнеја на УФЦ во Хрватска. Тогаш се запознаа за прв пат.

„Браво Стипе Миочиќ !!! Честитки за победата и наградата“, напиша претседателката на Република Хрватска на нејзиниот официјален Фејсбук профил.

Со пораката објави и фотографија од приемот каде што го држи шампионскиот појас на Миочиќ од УФЦ.

„Не можеш секој ден да ја имаш честа да го запознаеш претседателот на некоја држава. А јас имав апсолутна чест да се запознаам со Претседателката на Хрватска. И можам да кажам дека една исклучителное драга личност, една од најљубезните личности со кои некогаш сум разговарал“, рече Стипе по средбата во 2016-та со Грабар-Китаровиќ.