Пред 26 години ММА го имаше првото издание во етерот (ВИДЕО)

46

УФЦ 1 беше првото ММА шоу што тогаш се емитуваше во релативно нов формат – плати па гледај. Нецензуриран и брутален! Тоа беше историски настан. 12-ти ноември е ден што многу луѓе нема да го заборават, а ден што го паметат денес. Борци од различни стилови на боречките вештини се соочија на турнир во кафез, за да видат кој е најдобриот. Всушност, тоа беше платформа изградена за да блесне џиу џицуто на семејството Грејси.

И токму тоа се случи. Хојс Грејси може да победи релативно лесно, но во првото издание се родени и други ѕвезди. Еден од нив е Кен Шамрок, кој загуби со завршница од Хојс во полуфиналето. И Патрик Смит забележа одлична кариера со 35 меча и се бореше до 2009 година. Кен потоа учествуваше во епската битка со Тито Ортиз.

Вистината е дека ако не го имаше овој настан, најверојатно ерата на ММА во која живееме, би исчезнала. Тоа го сакаа семејството Грејси и Арт Дејви – настан што засекогаш го промени светот на боречките вештини.

https://www.youtube.com/watch?v=Z6N1axku8QA&feature=emb_logo