Почина УФЦ пионер по тешка борба со коронавирусот, имаше 51 година

Пол Вареланс, 51 година, учесник на легендарните турнири од почетокот на УФЦ, почина од ефектите на коронавирусот.

Според американските медиуми, Поларната мечка се борeл со злобна болест веќе еден месец.

Вареланс се разболе во средината на декември и заврши во универзитетската болница Емори во Атланта.

Откако му се влоши здравјето, тој беше ставен во индуцирана кома.

Американскиот ММА борец дебитираше во борење во слободните борби во јули 1995 година кога го нокаутира Кал Воршам во четвртфиналето на УФЦ 6 настанот.

Подоцна беше поразен од Тенк Абот со технички нокаут.

Тој ги победи Гери Харис и Марк Хол на УФЦ 7, но загуби во финалето против Марк Руас.

Вареланс имаше уште три борби во УФЦ, загуби од Норт Деј во декември 1995 година, го победи Џо Мореира со едногласна одлука во февруари следната година, а подоцна беше поразен од Кимо Леополдо.

Во текот на кариерата поведи девет пати, а имаше и толкуј порази, додека на последниот меч во февруари 1998 година, го победи Дик Ври со нокаут во втората рунда.

https://twitter.com/JESnowden/status/1350603249020239872?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1350603249020239872%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=http%3A%2F%2Fwww.croring.com%2Fnews%2Fjedan-od-prvih-ufc-ovih-boraca-51-preminuo-od-posljedica-koronavirusa%2F26776.aspx

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО