Победникот од Вајлдер-Хелениус ќе се сретне со Енди Руиз

Претседателот на Светскиот боксерски совет Маурицио Сулејман изјави дека неговата организација го обврза победникот во борбата меѓу Дионтеј Вајлдер, поранешен шампион на ВБЦ и Роберт Хелениус да се сретне со Енди Руиз Јуниор, поранешен носител на ВБА (Супер), ВБО, ИБФ појасите и ИБО во финална елиминациска борба за одредување предизвикувач на светската титула на организацијата на актуелниот шампион Тајсон Фјури!

Потсетуваме дека Руиз го победи со едногласна одлука над Луис Ортиз на главниот настан на боксерската гала што се одржа викендов во арената Crypto.com во Лос Анџелес, САД.

„Руиз против Ортиз е официјална борба за елиминација на ВБЦ. Победникот ја доби пропусницата да се бори за одредување на задолжителниот предизвикувач за светската титула! Дионтеј Вајлдер се враќа во рингот на 15 октомври за да се соочи со Роберт Хелениус во Баркли центарот во уште една полуфинална елиминациска борба. Победникот оди против Руиз“, истакна Сулејман.

Вајлдер ја поздрави борбата со Енди Руиз

Интересно, „Џипси Кинг“ – Тајсон Фјури и официјално побара борба со поранешниот шампион на ВБА (Супер), ВБО, ИБФ и ИБО – Ентони Џошуа. „ЕЈ“, и одговори дека тоа би можело да се случи оваа година. Сепак, тоа може да се случи ако прво не видиме обединувачки судир за апсолутна титула меѓу Фјури и Александр Усик.

„Светскиот шампион на ВБЦ, Тајсон Фјури, се надева дека неговите промотори и оние на Александр Усик ќе постигнат договор за да се одржување на првата борба за обединување во тешка категорија во ерата на четири појаси. Доколку се потпише оваа борба, Фјури, нашиот шампион на ВБЦ, ќе се соочи со Усик, шампионот на ВБО, ИБФ, ИБО и ВБА“, додаде Маурицио Сулејман, претседател на ВБЦ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО