Наумче Мојсоски ќе биде новиот директор на Агенцијата за млади и спорт

Поранешниот македонски ракометен репрезентативец, Наумче Мојсоски, ќе биде новиот директор на Агенцијата за млади и спорт, пишува ПлусИнфо. Стружанецот седнува на оваа функција на местото на Дарко Каевски, кој стана пратеник во македонското Собрание.

Мојсоски е еден од најпознатите македонски ракометари, беше член на златната генерација која во 2012 го освои петтото место на ЕП во Србија, а во клупската кариера има настапувано за Лехвија, Риоха и ЧМС Букурешт, каде што ја заврши кариерата, а во Македонија беше член на Металург, Вардар, Пелистер, Југ и Струга.

За националниот тим на Македонија има преку 100 натпревари. По пензионирањето, беше прв човек на Струга, а активно „влезе“ во политиката како член на СДСМ пред претседателските избори кои се одржаа минатата година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО