Нападнат пабот на Мек Грегор со „молотови коктели“

251

Пабот на Конор Мек Грегор во Ирска беше цел на напад со молотов коктел. За среќа, во несреќата нема жртви или материјална штета.

Блек Форџ Ин, луксузен ноќен клуб кој Мек Грегор го рекламира на своите канали на социјалните мрежи откако го купи пабот во 2019 година за приближно 2,2 милиони долари, го потврди инцидентот во изјава за медиумите.

„Синоќа, криминалците се чини дека направиле неиспровоциран напад да го оштетат Блек Форџ“, се вели во соопштението на Блек Форџ Ин.

„Не е направена никаква штета на клиентите, вработените или Блек Форџ, а г-дин Мек Грегор не беше во просториите во моментот на инцидентот. Властите започнаа истрага. Отворени сме и работиме како и секогаш“.

Според посебен извештај на Мирор, двајца мажи биле забележани на скутери како се упатуваат кон пабот непосредно пред инцидентот. Властите сега бараат сведоци или снимки од камери за да помогнат во истрагата.

Во извештајот се наведува дека во ресторанот биле фрлени два молотови коктели, а на местото на настанот биле пронајдени уште два. Сè уште нема уапсени, бидејќи ирските власти продолжуваат да го истражуваат инцидентот.

Мек Грегор моментално одмара и се опоравува дома во Ирска, откако ја скрши ногата во последната борба на УФЦ минатиот јули во борбата против Дастин Пориер.