ММА борец изглуми пораз, бидејќи му се заканиле со пиштол (ВИДЕО)

159

Бразилскиот ММА-борец Леонардо Барбоса ја откри вистинската причина за поразот на последениот меч на „Вистински гранд борбен шампионат“.

Гала-вечерта, што се одржува во Кабул, Авганистан, на 11-ти февруари, ги спротивстави љубимецот на локалните навивачи Ахмед Вали Котак и Барбоса во главниот меч на вечерта.

Мечот заврши со победа на домаќинот Котак, кој во втората рунда зададе колено во стомакот на противникот. Сепак, снимките од мечот покренуваат прашања и за претерано актерското паѓање на Барбоса.

Триумфот на Котак ги воодушеви домашните навивачи, но само неколку дена подоцна Барбоса на социјалните мрежи исткана што навистина се случило ноќта на мечот.

„Сакам да го расветлам мојот најнов пораз. Кога пристигнав во Авганистан, сите ме примија срдечно. Сè одеше добро додека не стигнав во салата каде што требаше да се одржи борбата.

„Непосредно пред да дојде мојот ред да излезам надвор, еден„ навивач „влезе во мојата соблекувална и почна да зборува со мене. Не разбрав што сакаше да каже, а тој ми го покажа пиштолот. Ова не ме импресионираше многу, бидејќи знам дека повеќето луѓе таму имаат оружје.

Истиот овој човек седеше во близина на кафезот за време на борбата и постојано викаше исти или слични работи. Овој пат беше со двајца телохранители.

Првата рунда ја добив убедливо, му го скршив носот. Следниот ден го оперираа, но влегов во втората со стегнато срце.

Бев во странска земја и бев исплашен. Сакав да си го заштитам животот и немав намера да знам што ми зборуваше или каде сакаше да оди. Мислев дека нема да можам да ја напуштам нивната земја, не бев запознаен со законите. Може ли да се бранам ако воопшто се појави непријатна ситуација

Не ги обвинувам авганистанските навивачи или организацијата. Верувам дека ова е изолиран случај. Компанијата ми вети реванш со Котак надвор од Авганистан“, додаде Јужноамериканецот.