Михаела Мишовска го освои сребрениот медал на ЕП во карте, Петар Заборски е петти

Михаела Мишовска го забележа најголемиот успех во кариерата освојувајќи го сребрениот медал на Европското карате првенство за сениори во Задар, Хрватска, со кој Македонија се вброи во нациите кои освоија медали на шампионатот.

Во финалето Мишовска загуби од Хрватката Ема Сгардели 0-8 (0-1, 0-3, 0-4, 0-7, 0-8). Дали под импресии од големото финале Михаела и дозволи на Ема да го наметне својот агресивен стил.

Сепак, ова е голем успех за Мишовска и за македонското карате. Успехот ќе беше поголем ако Петар Заборски се закитеше со бронза.

Заборски го освои петтоѕо место откако загуби со минимален резултат во борбата за бронзениот медал против Тијаго Дуарте од Португалија.

Имаме и две седми места на машките тимови во кумите и кати.

На ЕП настапуваат 491 каратист со 601 натпреварувачки влез од 51 држава.