Машината Камару Усман го прегази и Хорхе Масвидал (ВИДЕО)

102

Камару Усман продолжи со бесстрашните акции во УФЦ. Утрово, 33-годишниот Нигериец ја забележа 16-тата последователна победа, откако го победи Хорхе Масвидал на УФЦ 251 во Абу Даби. Така ја одбрани титулата во средна категорија.

Првата рунда почна со напад на Усман, кој го собори Масвидал на подот, но Американецот одговори со тешки удари во главата на Нигериецот. Усман ја заврши рундата со лакт во лицето на противникот, со кој му ја повреди аркадата над окото.

Во вторат Усман повторно го диктираше темпото откако го турна противникот кон мрежата, иако не можеше да зададе многу опасни удари, туку наместо тоа, се потпираше на нападот, на рамената и на колената во телото на противникот. Од друга страна, тој го направи нова повреда на аркадата по ненамерен удар во главата.

Нигериецот продолжи да притиска во третата рунда, иако тогаш го фати Масвидал со слабините, што го натера судијата да го прекине мечот неколку минути и да му даде забелешка на Усман. Сепак, по продолжение на битката, 33-годишниот борец двапати го собори Американецот и му зададе доста тешки лакти во главата.

До крајот на мечот Усман комплетно доминираше, при што направи уште две соборувања и не му даде шанса на Масвидал да се опорави и да направи значајни напади.

Така, победата дефинитивно отиде кај Усман со одлука на судиите – 50-45, 50-45 и 49-46. Нигериецот сè уште нема пораз во УФЦ. Масвидал веќе е 35-14 во октагонот.

УФЦ 251 резултати:
Камару Усман – Хорхе Масвидал со едногласна одлука
Александар Волкановски – Макс Холовеј со поделена одлука
Петр Јан – Хозе Алдо со ТКО, (Р5, 3:24)
Роуз Намахунас – Џесика Андраде со поделена одлука
Аманда Рибас – Пејџ ван Зант со завршница (лост на рака) (Р1, 2:21)

Воведни борби:
Јиржи Прохаска – Волкан Оездемир со КО (Р2, 0:49)
Муслим Салихов – Елисеу Залески со поделена одлука (30-27, 29-28, 28-29)
Макван Амирхани – Дани Хенри со завршница (анаконда гушење) (Р1, 3:15)
Леонардо Сантос – Роман Богатов со едногласна одлука (29-26 x3)
Марцин Тибура – Максим Гришин со едногласна одлука (30-27 x2, 30-26)
Раулијан Паива – Жалгас Жумагулов со едногласна одлука (29-28 x3)
Керол Роса – Ванеса Мело со едногласна одлука (30-26 x2, 30-27)
Дејви Грант – Мартин Ден со КО (Р3, 2:38)