Мамутовски остана без медал на Европското првенство

Бјарам Маутовски загуби со дисквалификација на 16 секунди до крајот на мечот од Олександар Звириев од Украина на Европското првенство за помлади сениори во Пореч, Хравтска.

Ваквата одлука за боксерските познавачи е чудна, односно да се дава трета јавна опомена на 16 секунди докрајот на мечот.

Не е спорно дека нашиот боксер гу губеше мечот, бидејќи бодовните судии му даваа пбеда на Украинецот (19-17 х 4 и 20-16).

Мамутовски со победа ќе обезбедеше бронзен медал.

На Европското првенство во Пореч се пријавени 253 помлади сениори и 123 помлади сениорки (вкупно 376 млади боксери и боксерки родени 2006 и 2007 година) од 35 земји.

Резултати – Европско првенство – Пореч:

48 кг Бајрам Маутовски – Олександар Звириев (Украина) 0-3 дисквалификација Р3 ¼ финале

57 кг
Адријан Рустемовски – Сочовка Игор Презмислав (Полска) 4-1 1/16 финале
Адријан Рустемовски – Георгијас Плеас (Грција) ТКО Р1

 

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО