Махачев се подготвува во шумите на Кавказ за Оливеира (ФОТО/ ВИДЕО)

Ислам Махачев води тежок тренинг камп пред шампионската борба со поранешниот носител на појас во лесна категорија, Чарлс Оливеира! Потсетуваме дека двајцата беа водечки на настанот УФЦ 280 кој ќе се одржи на 22 октомври на островот Јас во Абу Даби, Обединетите Арапски Емирати!

Дагестанецот со своите фанови на социјалните мрежи сподели дел од интензивниот тренинг кој се одржува во рускиот олимписки спортски комплекс, лоциран во Кисловодск, Ставрополска територија.

Дел од таборот се неговите соборци и познати борци како Тагир Уланбеков, Абубакар Нурмагомедов, Сајгид Изахмаев, Зубајра Тухугов, Ислам Мамедов и други.

Дел од подготовката вклучува крос-кантри низ шумите на Северен Кавказ.

„Тоа веројатно беше една од најтешките недели во мојата кариера. Имам уште 5 вакви недели и ќе бидам во 100 процентна форма“, напиша Махачев на својот Инстаграм профил.

Ислам Махачев има биланс од 22 победи и 1 пораз во ММА. Победи на 14 со завршница (4 со нокаут и 9 со сабмишн). Во својата последна борба и прва во 2022 година, Дагестанецот го нокаутира Боби Грин со TKO во првата рунда во главниот настан на УФЦ Фајт најт 202.

Борецот имаше одлична 2021 година. Дагестанецот постигна три победи со завршница (над Дру Добер, Тијаго Мојсес и Ден Хукер) за да се искачи на највисокото место во кариерата бр. 4 во рангирањето на УФЦ во лесна категорија, но успехот над Грин го премести во првите 3 на ажурирањето на таблата на водачи! Моментално се враќа на 4то место поради фактот што Чарлс Оливеира ја ослободи титулата!

Во УФЦ Махачев има 11 побед и 1 пораз!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО