Лекарите можеби никогаш нема да дозволат Мајк Тајсон да боксира

Долгоочекуваното враќање на Мајк Тајсон во боксерскиот ринг против Џејк Пол виси на конец поради сериозната загриженост за чирот на желудникот на 57-годишната легенда.

И покрај првичниот оптимизам дека одложената борба би можела да се презакаже, неодамнешните извештаи сугерираат дека медицинските експерти можеби никогаш нема да му дозволат на Тајсон да се натпреварува професионално додека се справува со чирот. Мечот, првично закажан за 20 јули во Арлингтон, Тексас, е одложен на неодредено време. Причината беше чирот на Тајсон.

Додека тимот на Тајсон првично го минимизираше стравот, нарекувајќи го помала епизода, Одделот за лиценцирање и регулација во Тексас (TDLR) не ризикуваше. Како санкционирачко тело за предложениот меч Пол против Тајсон, ТДЛР внимателно го следи медицинскиот статус на „Железниот Мајк“.

Според менаџерот за комуникации на ТДЛР, Тела Манге, главниот страв е дека секој значаен удар или траума за време на борбата може да предизвика пукање на улкусот на Тајсон, што потенцијално ќе предизвика истекување на стомачната киселина во неговата стомачна празнина – компликација опасна по живот.

„Лекарите можеби никогаш нема да дозволат господинот Тајсон професионално да боксира со активен чир на желудникот. Еден погрешен потег во рингот и неговата состојба може да стане страшна“, изјави Манге за Ворлд бокс њуз.

Иако Тајсон и Пол ги завршија сите медицински барања пред одложувањето, ТДЛР планира да спроведе уште една целосна физичка процена пред кој било презакажан датум. Дури и ако тоа некако е дозволено, изворите сугерираат дека можеби ќе треба да се наложи борбата да биде од демонстративен карактер, за да се добие лиценца.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mike Tyson (@miketyson)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО