Камару Усман: Хабиб никогаш повеќе нема да се симне до 70 килограми

Поранешниот шампион на УФЦ во полусредна категорија (до 77 кг) Камару Усман за време на разговорот со Џо Роган ги изнесе своите размислувања за шансите Хабиб Нурмагомедов да ја продолжи кариерата.

Дана Вајт неодамна изјави дека Хабиб уште еднаш ја одбил неговата понуда да се врати во ММА.

„Орелот“ се повлече од ММА пред 2 години откако го победи Џастин Гејџи во Абу Даби. Нурмагомедов излезе на врвот со скор од 29-0 во ММА и како неприкосновен шампион во УФЦ. Хабиб неколку месеци беше најдобриот ММА борец во светот, според рангирањето на УФЦ.

Сега ужива во своето време надвор од УФЦ, а Усман во иднина не го гледа во лесна категорија.

„На Хабиб ќе му биде полесно само да каже „не“. Прво, мислам дека тој никогаш повеќе нема да падне на лесен. Ова никогаш нема да се случи. Нурмагомедов е голем, тој е во полутешка категорија.

Хабиб е солидна полутешка категорија. Ги соборува борците во полутешка категорија и доминира со нив. Хабиб е мечка. Во моментов е како голема мечка. Не, тој нема да се врати во лесна категорија“, рече Усман кај Роган.

Нурмагомедов тежи над 90 килограми. Отсекогаш имал проблеми со слабеењето, па дури еднаш завршил во болница.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО