Јуниорскиот кумите тим мажи освои злато, а женскиот бронза, ката тимот жени шампионки на Балканското карате првенство

Нaстапот на Балканското карате првенство за кадети, јуниори и У-21 во Бар, Црна Гора, е заокружен со две злата и бронза во екипните натпреварувања, вкупно 12 за Македонија.

Со злато се закити јуниорскиот кумите тим (Ангеловски, Басаров, Белистојаноски, Билјали, Божовиќ, Михајлов, Зјиали) кој во финалето славеше против Грција 2-0. Балканско злато освои и женскиот ката тим во У-21 (Арсовска, Јанчовска, Манчевска), победувајќи ја Грција. Само овие две екипи беа пријавени во оваа конкуренција.

Бронзен медал освои јуиорскиот кумите тим жени (Буши, Коџа, Мицовска, Панчева), кој имаше добра завршница во репасажот и во борбата за бронзата.

Така, Македонија го заокружи настапот на БП со 12 медали – 7 златни, 2 сребрени и 3 бронзени. Во вкупниот пласман по освоени медали е четврата, зад Босна и Херцеговина 34 (10-8-16), Црна Гора 29 (10-5-14) и Србија 27 (7-10-10).

Претходно со златни медали се закитија Марија Петровска, Драгана Ефтимовска, Сара Дука, Андреј Ангеловски и Љупче Михајлов, додека сребрени медали освоија Андреј Басаров и Бесарт Мемети, а бронзи Бојан Костов и Катја Апостоловска.