Израел Адесања против Келвин Гаштелум за привремената титула

Израел Адесања (16-0, 5 КО) по само пет борби избори ме за појасот на УФЦ.

Поранешниот борец на Глори овој викенд на УФЦ 236 во Атланта ќе се бори за привремената титула во средна категорија против Келвин Гаштелум.

29-годишниот Нигериец со новозеландско државјанство борбата за привремената титула ја избори со победата над поранешниот шампион Андерсон Силва.

Стилбендер во февруари во Мелбурн го победи 43-годишниот Бразилец со едногласна одлука на судиите.

Во главната борба на УФЦ 236 првакот во перолесна категорија Макс Холовеј се бори со Дастин Поиер за титулата привремен шампион во лесна категорија.

УФЦ 236:
Дастин Поериер – Макс Холовеј
Израел Адесања – Келвин Гаштелум
Ерик Андерс – Халил Раунтри
Алан Јубен – Двајт Грант
Овинс Сент Про – Никита Крилов
Џалин Тарнер – Мет Фревола
Вилсон Реис – Александра Пантоја
Макс Грифин – Зелим Имадаев
Бостон Салмон – Халид Таха
Кертис Милдендер – Белал Мухамед
Монтел Џексон – Андре Саухемтет
Полијана Ботељо – Лорен Милер
Брендон Дејвис – Ренди Коста

https://www.youtube.com/watch?time_continue=225&v=Gr8AhulhFuE

.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО